Ragnar Thorngrens gata 8, Mölndal
Modern fastighet i ett A-läge i Mölndal.
Fastigheten är belägen i Mölndal, norr om Fässbergsmotet. Avståndet till Mölndals respektive Göteborgs centrum är ca 2 km respektive 8 km.
Söderleden utgör en viktig trafikled som sammanbinder E6 med de västra delarna av Göteborg. E6 nås lättast via trafikplats Fässbergsmotet dit avståndet är ca 1 km. Denna del av Mölndal/Åby är under stark utveckling.
Fastigheten är under 2019 uppförd en kontor- och lagerbyggnad i 2 plan. Det finns två entréer. Del inrymmer moderna kontor på entresolplan med
utgång till en terrass. Hiss finns. Byggnaden är uppförd på en betongplatta och har en stomme och bjälklag av betong. Fasader är klädda med tegel och plåt. Yttertaket är belagt med plåt. Kontorsytorna har målade väggar och beige/grå golvmatta samt parkett. Hygienutrymmena har helkaklade väggar och klinkergolv. Byggnaden värms upp med fjärrvärme och luftvärmepumpar. Mekanisk ventilation med värmeåtervinning samt komfortkyla finns. Byggnaden håller genomgående en god standard och ett gott skick.
Total LOA: 2158 kvm fördelat på 1400 kvm kontor och 458 kvm lager.
Bruttointäkt: ca 4.800.000 kr/år (2224 kr/kvm)
Kostnader: ca 500.000 kr/år (232 kr/kvm)
Idag finns 5 stycken hyresgäster som betalar sin egen drift.
Trappstädning, snöröjning och sandning ingår i hyran.
Bokfört och skattemässigt värde per 251231: 44.609.281 kr